Hakan Türkkuşu

Açıklama

HAKANTÜRKKUŞU 11 Nisan 1963 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladı, 1981 yılında Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl kazandığı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu.

Gazeteci ve çevirmen

Eğitimi sırasında ilgi duyduğu gazetecilik mesleğine odaklandı, öğrencilik yıllarında sırasıyla THA-Türk Haberler Ajansı, Nokta dergisi, Milliyet gazetesinde tam zamanlı çalıştı. Muhabir ve editör olarak Milliyet Kardeş, Milliyet Çocuk, Günümüzde Kitaplar, İktisat Dergisi, Kapital (Karacan), Capital (Hürriyet), Otomotiv, Macro, Playboy, Image of Turkey, Deniz Magazin, Ekonomist, Flash TV, Kanal E ve Müzik Dergi’si için yazdı, Alfa Yayınları için IT konularında kitap çevirileri yaptı. İlk radyoculuk deneyimini kısa adı NOS (Nederlandse Omroep Stichting) olan Hollanda Yayın Vakfı’nın Türkçe yayınlar servisinde yaşadı, Türkiye’den verdiği haberler ile katkıda bulundu. MICE Dergi, Pietra Magazine, STH Bülten, gibi kurumsal yayınlar için yazdı, yayın kurullarında görev aldı. Kurucusu olduğu Türkiye’nin ilk ve tek markaya özel haber ajansı sanalhabermerkezi.com ile içerik sağlayıcı Associate Editors International yanı sıra Aktivido blog, Outdoor, Event News, İŞ Kariyer gibi yayınlar için yazmaya devam ediyor.

Anna Pasternak’ın Lady Di’nin hüzünlü öyküsünü anlattığı Prensesin Aşkı: Bir Tahtı Sarsan Skandal, Roderick Conway Morris’in kaleme aldığı Osmanlı Gizli Servisi belgelerinde Cem Sultan Olayı (Milliyet) -Cem Sultan Sürgündeki Veliaht (Epsilon), Dankwart Rustov’un Unutulan Müttefik Türkiye başlıklı siyasi tarih incelemesi başta olmak üzere aralarında ansiklopedi, çocuk kitapları, biyografilerin bulunduğu 200 kadar yayını Türkçe’ye çevirdi. Bu dönemde Türkiye Spor Ünlüleri Ansiklopedisi’ni yazdı, 2000’lere Doğru Türkiye başlıklı araştıması ile de TÇSV (Türkiye Çevre Sorunları Vakfı) yarışmasında üçüncülük ödülü aldı.

Etkinlik yöneticisi

Profesyonel yaşamında 35 yıldan fazlasını geride bırakan Hakan Türkkuşu, farklı sektörlerden sayısı bini aşan marka adına etkinlik yönetiminden medya ilişkilerine uzanan geniş bir yelpazede, toplam 13 binden fazla çalışmada görev aldı.

Türkiye’deki ilk stadyum konseri (Byran Adams), Türkiye’de A’dan Z’ye tasarlanan ilk road-show (Jean Karavan), 10 yıl emek verdiği “en büyük serüven” Camel Trophy elemelerine Türkiye’nin 2 kez evsahipliği yapan tek ülke olması, Kazakistan’ın ilk raft milli takımı (Camel White Water Challenge) seçmeleri, Türkiye’de ilk kez düzenlenen açıkdeniz sürat teknesi yarışı Class 1, NYSE - New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olan Turkcell adına Wall Street sokak etkinlikleri, Türkiye’de ilk Formula 1 naklen yayınları (ancorman) ile ilk ev sahipliği, Türkiye ile Yunanistan arasında ilk Uluslararası Deniz Maratonu, Türkiye’nin 2004 yılında ev sahipliği yaptığı ilk ve tek Eurovision Şarkı Yarışması, GP2’de yarışan ilk Türk pilotu (Jason Tahincioğlu) için e-PR, dünyanın en önemli müzik festivali olan Woodstock ve Türkiye’nin en büyük müzik festivali ve gençlik etkinliği kabul edilen Rock’n Coke gibi sayısız ilk’e imza attı. İstanbul Festival Vadisi projesi ile Türkiye’nin en büyük (240 dönüm) açık hava etkinlik alanını kurdu, 70-75 bin kişinin katıldığı Barışa Rock festivaline ev sahipliği yaptı. Bu konudaki çalışmalarını 2000 yılından buyana da kurucusu olduğu EMT - Event

Management Team ile sürdürüyor

Outdoor tutkunu - doğa adamı

Dünyanın en büyük ikinci yağmur ormanı Borneo’dan Afrika’nın uçsuz bucaksız düzlüğü Serengeti’ye, dünyanın en büyük çölü Sahra’dan dünyanın en yüksek dağlarından Kinabalu’ya uzanan en çetin coğrafyalarda kamplar kuran ve etkinlikler düzenleyen, Camel Trophy ve White Water Challenge gibi en zorlu doğa koşullarında gerçekleştirilen etkinliklerde yıllarca çalışan deneyimli bir profesyonel.

Doğa ile çocukları buluşturma hayalini 2018 yılında hayata geçirdiği, Terra Nova CampTM projesi ile gerçekleştirdi. Ekoloji bilgisinden outdoor becerisine alternatif eğitim programı ile okul öncesi (2-6) küçüklere, çocuklara (7-10) ve genç bireylere (11-17) eğlenirken öğrenip öğrenirken de eğlenecekleri doğayı keşfe ve temel becerileri geliştirmeye yönelik günlük ve haftalık etkinlikler sunuyor, atölyeler düzenliyor.

Yaşamına “B Planı” olarak kattığı APV - Agricultere | Permaculture | Vermiculture şirketinde kendi geliştirdiği ileri inovasyon örneği mobil solucan çiftliğinde minibaş hayvancılık yapıyor, solucan gübresi üretiyor. APV Academy ile yetişkinlere vermikültür girişimciliği ve yatırımcılığı eğitimleri veriyor, APV Kidz School markası ile okul öncesi yaş grupları için vermikültür ve permakültür konularını da kapsayan alternatif eğitim programları yürütüyor.

Eğitimci ve gençlik koçu

Akademi İstanbul’da 2010-2012 yılları arasında Haber ve Haber Yazım Teknikleri, Yeni Medya: Internet ve Mobil İletişim yanı sıra Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi; İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde 2011-2014 yılları arasında başta Event Management | Etkinlik Yönetimi (PRA417) olmak üzere Media Relations | Medya İlişkileri (PRA305), PR & Copywriting Studio | Halkla İlişkiler ve Metin Yazarlığı Stüdyosu (PRA304) ve Presentation Skills in Communication | İletişimde Sunum Becerileri (PRA100) ile Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de 2017-2020 yıllarında Event Management in Public Relations | Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi (PR220) derslerini verdi.

Halen Yeditepe Üniversitesi’nde Event Management | Etkinlik Yönetimi (PRP335) ile birlikte Sürdürülebilirlik | Sustainability (COMM106) derslerini veriyor.

Merkezi Londra’da olan Livcon Learning Academy’den aldığı koçluk formasyonu ve eğitimci kimliği ile odaklandığı gençlik sorunları alanındaki çalışmalarını bugün de koç olarak sürdürüyor.

Yazar ve konuşmacı

Hakan Türkkuşu, “Öğrendim | Yaşadım | Anlattım” başlıklı konferans ve eğitim serisinin ilk bölümünde “Medyada genler değişiyor, Gazetecilik evrim geçiriyor” ile medya, “Etkinlikler de tıpkı insanlar gibidir: Doğar | Büyür | Biter” ile etkinlik yönetimi ve “Sosyal medyayı kavramak: Eskiden Facebook yoktu, buralar hep dutluktu” ile iletişim konularını ele aldığı profesyonel paylaşımlarını exclusive olarak kısa adı CSA Celebrity Speakers Association üzerinden sürdürüyor.

Ayrıca etkinlik, inovasyon, girişimcilik, doğada yaşam, kariyer, keşif seyahatleri, network, etkinlik, medya temalı konferans ve etkinliklere konuk konuşmacı olarak katılıyor, günümüz iş dünyasına uygun CV yazımı ve kurumsal motivasyon odaklı eğitimler veriyor.

Pek çok saygın üniversite ve yüksek eğitim kuruluşunun yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Boogy Academy ortak sertifika programında ders kitabı kabul edilen 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H kitabı ile, marka iletişiminde etkinlik yönetimi konusunda işin teorisi ile yetinmeyenler için “deneyime dayalı” farklı bir bakış açısı sunuyor.

Kendi ifadesi ile “açıklamalı sözlük, ansiklopedik almanak” olarak tarif ettiği Semboller | Simgeler | Kavramlar başlıklı bir başka kitabı daha bulunuyor.

Uzmanlıkları

Medya

Plugger'ın geçmiş etkinliklerden oluşan bir galerisi bulunmuyor