Ali Gülcan

Açıklama

Ali Gülcan bisiklet sporuna 2005 yılında Antalya Gençlik Spor Bisiklet takımında başladı. ilk,orta okul ve lise yılllarında atletizm ve eskrim yapan ve çocukluğu bisiklet üzerinde geçiren sporcu bisiklet sporuna hızlı bir giriş yaparak ilk sezonunda il şampiyonu oldu.

Spora başladığı ilk yıl kategorisinde il şampiyonluğuna ulaşan sporcu Türkiye Bisiklet Federasyonu ulusal puanlı yarışmalara katımaya başladı. Türkiyenin farklı illerinde düzenlenen Bisiklet Federasyonu yarışlarında gençler kategorisinde Takımlar Türkiye şampiyonluğu kazandılar.

2006’da Büyük erkekler kategorisinde, Balıkesir Pist Bisikleti Türkiye şampiyonası 4.lük elde etti.Hemen ardından Tour of Turkey seçmelerinde ilk 5’de yer alarak takım kapısını araladı. Milli Takım hazırlık kampına davet edildi.

2007’de “Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turu ” Tour of Turkey’de mill takımda yer alan sporcu, Dünyanın sayılı organizasyanlarından ve ülkemizin en prestijli yarışını güçlü takımlar arasında , En Başarılı Türk Sporcu ve yarışma sonrası “En Centilmen Sporcu” ödülü ile onurlandırıldı.

2010 sezonunda yarışlara bireysel olarak hazırlanan sporcu Olimpiyatlar için önemli puanlar kazanarak ilk 3 türk sporcu arasında yer aldı ve sprint etaplarında kürsüyü zorladı. Tour of Alanya’da katıldığı yarışlarda elde ettiği sonuçlar ile Milli Takıma katkı sağladı.

2012 Olimpiyatlarına puan veren Dünya Bisiklet Birliği (UCİ) Uluslarası 2.2 Puanlı yarışmalarda Türkiye’ye en çok puan kazandıran ilk 4 Türk sporcu içine girerek Olimpiyatlarda yer almamız için gerekli puanları ülkemize kazandırdı.

2011’de Continental seviyede olan Ülkemizin ilk Uluslararası Bisiklet Takımı Manisa Spor Bisiklet takımına transfer oldu. 6’sı yabancı 6 Türk sporcudan oluşan ekip, İyi bir hazırlık süreci geçiren takım hem ilk 3 sırayı hem de Takımlar klasmanında şampiyonluğa ulaştı. Yurtiçi başarıların yanı sıra yurtdışında da önemli başarılar elde eden takım sezon sonunda mali sebeplerden dolayı kapandı.

Profesyonel kategoride yarışma tecrubesini Manisa Spor’da yaşayan sporcu Federasyonumuzun Milli Takım olarak katıldığı yarışmaların yetersiz ve az olması sebebiyle rotasını bisikletin en üst düzeyde rekabetin yaşandığı Avrupa’ya çevirdi.

İlk adım olarak ; UCI World Cycling Tour’un Avusturya’da düzenlediği şampiyona’da 4.lük Yunanistan’da ki dünya şampiyonasında ise, yol yarışında ve zamana karşı etabını 2.likle tamamladı ve kategorisinde kürsüye çıkan ilk Türk sporcu oldu.

2015’de Belçika’da yarışma kararı alan sporcu kısa sürede bireysel olarak katıldığı yarışlarda ilk 10’a girmeyi başararak profesyonel takımların dikkatini çekmeyi başardı. 2016 yılında dünyanın önemli takımları arasında yer alan Belçika merkezli takım Continental Start Vaxes Cycling Team’e transfer oldu..

Takım Hollanda, Almanya, Polonya, Hırvatistan ve Çin’de ki yarışlarda yer almış ve Sporcu Belçika’nın tek günlük bahar klasikleri arasında olan yarışlarda Tom Boonen, Fabian Cancellara, Greg Van Avermaet, Andrei Greipel gibi dünyanın en önemli isimlerine karşı mücadele etmiş ve katıldığı yarışmalarda büyük deneyimler kazanmıştır.

2016’nın Haziran ayında katılmış olduğu yarışmada kazaya karışmış ve 3 aylık iyileşme sürecini Türkiye’de geçirmiştir. Mevcut dönemdeki ohal durumundan dolayı hizmet pasaportlarının yurtdışına çıkışları durdurulduğu için bir takım sorunlar yaşayan sporcu İstanbul’da yaşama kararı alarak AG Training oluşumunu kurdu ve Antrenörlük kariyerini spor kariyeri ile birlikte sürdürmeye devam ediyor..

Uzmanlıkları

Medya

Plugger'ın geçmiş etkinliklerden oluşan bir galerisi bulunmuyor