Sporcu Beslenmesinde, Doğru Bilinen Yanlışlar

Açıklama

Yenilenen Yaşamlar / Mikrobiyomunu İyileştir 

Genetik Faktörler – Bağırsak Sağlığı – Enerji Dengesi ve Performans

Yıllardır insanoğlunun biyolojik kaderinin genleri tarafından belirlendiği savunulmuş olsa da genetik biliminin son yıllardaki hızlı gelişimi ve bulguları, DNA ve insan yaşamı arasındaki dinamizmin varlığını göstermiş, yeni bir bakış açısı yaratmıştır.

Beynin, genomun ve mikrobiyomunun tek bir sistem olarak işlediğini gösteren genetik bilimi, insanın iyi ve kaliteli bir yaşam için yaşam tarzını yöneterek genlerini yönetebileceği ve onlardan faydalanabileceğiyle ilgili yeni bir kapı açar.

 

Dr. Melis Durası Kimdir? (Genetik Mühendisi / Beslenme Uzmanı / Eğitmen)

2011 yılında başarı bursuyla lisans eğitimini sürdürdüğü Sabancı Üniversitesi’nden Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik bölümünden mezun oldu. Beslenme ve sağlıklı yaşam üzerine bilimsel verilere göre yöntemler geliştiren ve bunun üzerine araştırmalar yapan Durası, “Genetik ve Biyomühendislik” doktorasını Sabancı Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

10 yaşından itibaren hayatının bir parçası olan spor ve beslenmenin o muhteşem etkileşiminin ardında yatan detayları keşfetmeye olan ilgisini, 2017 yılında Acıbadem Üniversitesi – Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün ilk lisans mezunları arasına girerek akademik boyuta taşımıştır.

2018 itibariyle sağlıklı yaşamı sürdürülebilir kılmak ve bireysel ihtiyaçların tanımlandığı kişiye özel, bilimsel verilere dayalı yöntemlerle yaşam kalitesini artırmak için danışmanlık vermeye başlayan Durası, “Bütüncül Sağlık” yaklaşımını benimsemektedir. Bu yaklaşımla geliştirmiş olduğu sistem biyolojisi, hesaplamalı biyoloji, yapay zeka, veri analizi yöntemlerini kapsayan “Yeni Nesil Sürdürülebilir Sağlıklı Yaşam Danışmanlık Platformu” adlı iş fikri, TÜBİTAK tarafından yürütülen Bireysel Genç Girişimci (BİGG) programı kapsamında, akademisyenler, sanayiciler ve yatırımcılardan oluşturulan panel değerlendirmeleri sonucu Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazanmıştır.

EKOTÜRK TV’de yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptığı “Melis ile İyi Yaşam” programında bilim, sağlık ve teknoloji üçgeninde insanın iyi yaşamını konu alan başlıkları alanında uzman konuklarıyla tartışmakta ve izleyiciye sunmaktadır.

Etkinlik Adresi: Mac G-Mall - Harbiye Mahallesi Kadırgalar Caddesi No:6 / Şişli