Selçuk Eracun İle İstanbul'da Tarihe Yolculuk Serisi; Kariye'den Balat'a

Açıklama

“Bu sefer hikayemiz dünyanın başkenti İstanbul’un tarihi semtlerinde, sokaklarında, yapılarında, efsanelerinde kaybolmak üzerine. Üstelik bu tek bölümlük bir macera değil, zira İstanbul ne bir güne sığar ne de bir ömre, bu macera her seferinde farklı bir rota ile İstanbul’u yavaş yavaş keşfetmek, içimize çekmek,  yaşamak ve yaşatmak üzerine. İşte o rotalardan birisi ve çok özeli karşınızdayız; bilinenleri, bilinmeyenleri, sırları, tılsımları ve gizemlerle dolu anlattıklarıyla Kariye Müzesi’nde başlayıp, Balat sokaklarına uzanan bir keşif hikayesi bu. Üstelik bu keşif hikayesinin anlatıcısı, İstanbul’u en iyi bilen ve anlatanlardan sevgili rehber Selçuk Eracun…”

 

ROTA:             Sabah 09:45 itibariyle Kariye Müzesi önünde başlayacak yolculuğumuz, eşine az rastlanan fresk ve mozaikleri ile müzeyi her detayını görerek ve dinleyerek devam edecek. Dilerseniz sevgili rehberimiz Selçuk Eracun’un Kariye Müzesi için yazmış olduğu kitabını da, müze içerisinde bulunan mağazadan temin edebilirsiniz. Müzeden ayrıldıktan sonra Edirnekapı’nın tarihi sokaklarında, kiliseler, sinagoglar ve eski evler arasından yürüyerek Eğrikapı’ya doğru ulaşıyoruz. Burada Tekfur Sarayı ve İvaz Efendi Camii anlatımı sonrası İstanbul’un en önemli kilise ve ayazmalarından birisi olan Blaherna’yı gezip Balat sokaklarına doğru giriş yapıyoruz. Tarihi Balat Çarşısı, Ferruh Kethüda Camisi ve Mucizeler Kilisesi olarak da geçen Surp Hraştagabet Kilisesi’ni gezdikten sonra öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeği molasından sonra rotamız dünyanın sayılı kiliselerinden olan Sveti Stefan yani Bulgar yani Demir Kilise ve sonrasında ise Rum Lisesi diğer adıyla Balat’ın simgesi olan Kırmızı Mektep. Bu simge yapılardan sonra rotamız bir başka özel durak olan Kanlı Meryem yani Moğollar’ın Azize Maria’sı. Bu özel kilisenin de ziyareti sonrası son durak olarak bir dinin, dünyadaki merkezi konumunda olan Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret ediyor ve Selçuk Eracun ile bu eşsiz keşif yolculuğunun sonuna geliyoruz. Planda bir sarkma olmaması halinde bitiş saat planımız 17:30…

Bu geziye dair notlar:

*09:45-17:30 arası (planlanan saat aralığıdır)

*Öğle yemeği dahil değildir (Bizimle beraber olmak isterseniz öğle yemeği için Balat sokaklarında harika bir mekan tavsiyemiz var)

*Gün boyu yürüyüş içerir. Buna uygun kıyafet ve ayakkabı tercih edilmelidir

*Sağlık veya fiziki sorunu olanların katılması sakıncalı olabilir

*Kilise ve mekanlardan içeri girişe izin verilenlere girilebilecek, diğerleri dışarıdan anlatılacaktır

*Müze girişleri dahil değildir, Müzekart’ı olanların getirmesi tavsiye edilir