Kayıp Tarihin İzinde; Frig Vadisi

Açıklama

’Amacım hiçbir zaman kitle turizmi yapmak, onlar gibi turizm kavramını ve içeriğini ucuzlatmak, bu anlayış ile Türkiye ve Türk turizmine katkı yerine zarar verenlerden olmak değil, olmayacak da. Benim amacım hayata dair insana dokunan aktiviteler ile önce güzel insanlara ulaşmak, sonra o insanlardan dostlar yaratmak ve o dostlar ile gerçekleştireceğimiz, eşi, benzeri olmayan, kalite çıtası çok yüksek, içeriği dopdolu, aynı zamanda da bir o kadar samimi, sıcak, sevgi dolu aktiviteler ile önce bize sonra Türkiye’ye yakışır, Türk turizmine, turizme emek harcayan yerel insanlara katkı sağlamak, ışık olmak, vizyon olmak, katılan dostlarımın o rotalarda yaşanması gereken ne ise en iyi şekilde yaşamasını sağlamak. Bu anlayış ile bugüne kadar geldik, bu anlayış bizi diğerlerinden farklı kıldı ve böyle de devam edecek. İşte bu sebeple hazırladığım rotaların her biri çok özeldir ve içerik olarak Türkiye’de bir benzeri yoktur ve işte yine bu sebeple şimdi sizleri Türkiye’nin unutulmuş, sahip çıkılmamış, değer verilmemiş bir başka zenginliğine @cetinaktif organizasyonu ile davet ediyorum. Burası M.Ö. 1000’li yıllardan günümüze gelmiş, gelirken pek çok yıkıma, yağmaya uğramış ama her şeye rağmen hem tarihin izlerini hem de sahip olduğu muhteşem enerjiyi korumayı başarmış Türkiye’nin en bakir ve en özel rotalarından birisi olan FRİG VADİSİ...

Gördüklerinize, duyduklarınıza ve hissettiklerinize inanamayacaksınız…’’

1.GÜN: Siz güzel dostlarımı 5 Kasım Perşembe gecesini 6 Kasım Cuma’ya bağlayan saatlerde 00:00 Beylikdüzü E-5, 00:15 Avcılar E-5, 00:40 Kanyon AVM, 01:00 Kozyatağı Carrefour 01:15 Kartal Köprüsü E-5 olmak üzere alarak gezi boyunca eşlik edecek aracımızla yola çıkıyoruz. Yolu daha keyifli ve konforlu hale getirmek için ihtiyaçlarımızı gidermek adına Osmangazi Köprüsü girişi Oksijen AVM’de molamızı verdikten sonra yolculuğumuza devam ederek sabah erken saatlerde Frig Vadisi’nin merkezinde, Üçler Kayası Köyü’nde bulunan Frigya Organik’e ulaşıyor ve buranın leziz organik ürünleri ile eşsiz bir HOŞGELDİK kahvaltısı yapıyoruz. Burada bizlere yerel rehberlerimiz Aziz ve Eren katılıyor olacak ve daha ilk andan itibaren bölgenin coğrafyası sizleri büyülemeye başlayacak. Çünkü Frigya Organik bölgenin meşhur yapıları olan Peribacaları ile iç içe konumlanmış durumda. Evet! Keyif kahvelerimizi de içtikten sonra artık kendimizi Aziz ve Eren’e teslim etme zamanı gelmiş demektir. Onlar eşliğinde ilk rotamız Frig kalıntıları, peribacaları ve bir köyün eşsiz ortamı ile şölen havasında Üçler Kayası Köyü olacak. Burada kral mezarları, hüküm tahtı, antik şarap deposu, Leylek Kaya Peribacaları ile keyif dolu bir köy içi yürüyüş gerçekleştireceğiz. Kim bilir! Belki yürüyüş sırasında köy kahvesinde mola verir köylülerle de sohbet ederiz ne dersiniz? Bol oksijenli bu yürüyüşümüz sonrasında acıkmış olacaksınız ama panik yok çünkü rotamız belli; Frigya Organik. Üstelik menüde sizler için bölgenin en meşhur ürünlerinden olan kaz eti ve ona yakışır eşlikçileri olacak. Evet yanlış duymadınız kaz eti! Ben de Kars’a bile kaz etinin bu bölgeden gönderildiğini duyunca şaşırmıştım, sizin de çok şaşıracağınıza eminim. Lezzeti parmak ısırtan bu deneyimden sonra yolculuğumuza Frig Vadisi’nin simge yapıları olan Kapıkaya ve Aslankaya açık hava tapınaklarını görmek üzere devam edeceğiz. Hazırsanız şimdi size bir büyük sürprizi daha iletiyorum; öğleden sonra keşfimizde Cem Yılmaz’ın AROG film seti de ziyaret edeceğimiz duraklar içerisinde olacak. Son olarak bölgenin peribacası yapıları içerisinde en ünlüleri olan Işık İni peribacalarını da gördükten sonra akşam yemeği için tekrar Frigya Organik’in yolunu tutuyoruz. Menüde köy usulü pizza ve eşlikçileri olacak. Üstelik bu keyfimize gün batımı da eşlik edecek. Lezzeti damaklarınızda, hissiyatı ruhunuzda iz bırakacak bu ilk akşamımızı, yıldızların altında sohbet ederek ve daha sonra yerleşmek, dinlenmek, konaklamak için Afyon’daki otelimiz Doubletree By Hilton’a geçerek bitiriyoruz.

2.GÜN: Sabah otelimizde yapacağımız yerel ürünlerle bezenmiş kahvaltı sonrası aracımızla önce Frigya Organik’e geçip kısa bir kahve molası veriyor sonrasında bölgenin bir başka köyü olan Ayazini’ne ulaşıyoruz. Burada gezeceğimiz noktalar Büyük Kilise, mezar odaları ve de köy ile iç içe olan Frig kalıntıları olacak. Günümüzde kullanılan bir köy mezarlığının hem tarihi bir kilise hem de peribacaları ile aynı alanda olması sizleri çok şaşırtacak. Bu keyifli yürüyüş bol oksijen ve köyden gelen enfes kokular sebebiyle sizleri yine acıktıracak olup bu sefer yemek durağımız köy içinde gizli bir cennette gözleme keyfi ile olacak. Çaylarımızı içtik, kahvelerimizi içtik o zaman yeni yerler keşfetmeye hazırız demektir. Duraklarımız sırasıyla Frigler’den kalma eserler içerisinde en önemlilerinden olan Aslantaş, Yılantaş, Maltaş,  Avdalaz Kalesi ve Göynüş Vadisi olacak. İkinci günümüzün son durağı yine hafızalarda yer edecek türden. Çünkü balıkçılık içinde kullanılan Emre Gölü’nde gün batımını izlerken şarap kadehlerimizi en kötü anımızın bu olması için kaldıracağız. Akşam yemeği için yine Frigya Organik bizi ağırlayacak. Burada Aziz’in ellerinden mangal ateşinde muhteşem lezzetler bizi bekliyor olacak. Sonrasında Afyon’daki otelimize geçerek günü tamamlayacağız.

3.GÜN: Sabah erken saatte otelde alacağımız leziz kahvaltımız sonrasında valizlerimiz ile konaklama tesisimizden ayrılıyor ve ilk olarak Gerdek Kaya ile keşif yolculuğumuza başlıyoruz. Roma dönemi yapılarına benzerliğiyle dikkat çeken, adeta bir filmden fırlamış hissi yaratan bu eserden sonra Midas Anıtı yani Frigler’den kalma en önemli eser kabul edilen Yazılıkaya, Kırkgöz Kayalıkları, tarihi su sarnıçları rotamızda ziyaret edeceğimiz diğer çok önemli duraklar olacak. Öğle yemeğimizi Yazılıkaya Köyü’nde yerel bir lezzet olan Hıçın böreği ve eşlikçileri ile aldıktan sonra son olarak yolumuzun üzerinde bulunan Solon’un Mezarı ya da diğer adıyla Aslanlı Mabet’i ziyaret ediyor olacağız. Burada görecekleriniz sizleri Türkiye ve Türk turizmi adına çok etkileyecek. Neden mi? İşte orasını görünce anlayacaksınız! Saatler 14:00’ı gösterdiğinde bizler artık bu rotamızı da hayatımıza birer hazine olacak hatıraları ile tamamlamış olarak dönüş yolculuğumuza başlayacağız ve akşam saatlerinde sizleri aldığımız noktalara bırakarak yeni bir aktivitede görüşmek üzere vedalaşacağız…

*İstanbul dışı katılımlarda ulaşım bilgisi için lütfen iletişime geçiniz…

Fiyata dahil olanlar;

  • İstanbul-Frig Vadisi-İstanbul araç ile ulaşım
  • İlk sabah Frigya Organik lezzetleri ile HOŞGELDİK kahvaltısı
  • İki gece Afyon Doubletree By Hilton’da oda – kahvaltı 2 kişilik odada konaklama (tek kişi konaklama farkı 2 gece toplam 200 TL’dir)
  • İki akşam yemeği (köy pizzası ve mangal gecesi)
  • Üç Öğle Yemeği
  • Müze ve Ören Yerleri Giriş Ücretleri
  • Gezi boyunca ulaşım
  • Rehberlik ve Danışmanlık Hizmeti
  • Zorunlu Paket Tur Sigortası

 

Fiyata dahil olmayanlar;

Otel ve restaurant ekstra kullanımları (yemeklerde alınacak alkoller)

Kişisel harcamalar

Fiyata dahil olduğu belirtilmemiş tüm ek masraflar